11212212121212

„Pragnę was jeszcze zachęcić, abyście nadal strzegli swojej tożsamości, pielęgnując więzi rodzinne, pogłębiając znajomość swojego języka i starając się przekazywać swą bogatą tradycję młodemu pokoleniu”— Jan Paweł II do Ślązaków

Dzisiaj mieliśmy okazję przenieść się w czasie o około 80 lat… Było to możliwe za sprawą wielkiego miłośnika historii – księdza Grzegorza Braciaka, który po raz kolejny przygotował dla nas wraz z panią dyrektor, wystawę dotyczącą historii Polski, a ściślej mówiąc Śląska. Dolny korytarz naszej szkoły przemienił się w miejską ulicę Wilhelma. Na ulicy tej można było odnaleźć najważniejsze punkty miasta, czyli urząd miasta, sklep kolonialny, koszary wojskowe, szkołę, kino oraz urząd pracy. Przewodnikiem po wystawie był ksiądz Grzegorz. Wszystkie eksponaty były autentyczne. Można je było pooglądać, a nawet dotknąć. Największym zainteresowaniem cieszyły się dawne produkty kosmetyczne oraz uzbrojenie i mundur żołnierski. Naszych uczniów interesował też system kar obowiązujący w niemieckich szkołach. Na zakończenie prezentacji, ksiądz Grzegorz zaprosił zwiedzających na seans – krótki film z Kronik Filmowych, z lutego 1945 roku.

Dzięki autorom wystawy nasze dzieci miały okazję przeżyć żywą lekcję historii i nie tylko posłuchać wykładu, ale także dotknąć przedmiotów używanych przez ich dziadków, czy nawet pradziadków. Czytając dokumenty, czy afisze kinowe uczniowie klas VII – VIII mogli podszlifować swój niemiecki. Dziękujemy bardzo za wystawę i z niecierpliwością czekamy na kolejne…

Udostępnij post

Share on facebook
Share on twitter
Share on print
Share on email
Share on facebook
Facebook

Inne wiadomości:

Newsletter

Wpisz maila jak chcesz otrzymywać aktualne wiadomości

Gallery

Font size
Colors