11212212121212

 Dziś, tj. 17 marca Irlandczycy obchodzą ważne święto – kościelne i państwowe. To właśnie w tym dniu (w 461 roku) zmarł patron Zielonej Wyspy – biskup i apostoł Irlandii – święty Patryk. Pochodził on z Walii. O jego życiu krąży wiele ciekawych opowieści. Wiemy, że za pomocą trzylistnej koniczynki wytłumaczył Irlandczykom dogmat Trójcy Świętej. Istnieje również legenda tłumacząca sposób pozbycia się węży z Irlandii. Zgodnie z obowiązującą wersją, Patryk używając drewnianej laski wypędził je, a te, wystraszone uciekły do morza. Coś jest na rzeczy, bo na tej wyspie faktycznie ich nie ma…

Święty Patryk osiedlił się w Irlandii, gdzie najpierw pracował jako pastuch, a potem wstąpił do zakonu. Uzdrawiał ludzi i przywracał wzrok ślepym.

Dzień Świętego Patryka jest dniem wolnym od pracy. W większych irlandzkich miastach (ale nie tylko) odbywają się parady. Ludzie ubierają się na zielono, zakładają specjalne czapki, doczepiają sobie pomarańczowe brody i podskakują w rytm irlandzkiej muzyki. Kolor zielony nawiązuje do traw irlandzkich.

Z okazji tego święta, uczniowie klasy VI wzięli udział w quizie dotyczącym życia i działalności Patryka. Dwie dziewczyny z grupy 1 – Nicolle i Wiktoria, wykazały się ogromną wiedzą na temat świętego. Bezbłędnie odpowiadały na ogólne, ale i szczegółowe pytania prowadzącej. Nagrodami w konkursie są cząstkowe oceny celujące z języka angielskiego. Gratulujemy!!!

Nasi uczniowie zostali poproszeni o przygotowanie kreacji w kolorze zielonym. Na zdjęciach można podziwiać urocze stroje rodzeństwa – Natalki i Szymona oraz Wiktorii z klasy VI… Na ostatnim zdjęciu Nicolle ze swoim młodszym bratem…

Udostępnij post

Share on facebook
Share on twitter
Share on print
Share on email
Share on facebook
Facebook

Inne wiadomości:

Newsletter

Wpisz maila jak chcesz otrzymywać aktualne wiadomości

Gallery

Font size
Colors