11212212121212
Ilustracja
Robert Schuman

„Zjednoczeni w różnorodności” to motto Unii Europejskiej.

Dzisiaj, tj. 9 maja świętujemy pokój i jedność w Europie. W 1950 roku w Paryżu – w swoim przemówieniu ówczesny minister spraw zagranicznych Francji Robert Schuman zaproponował nową formę współpracy politycznej w Europie, która uniemożliwiłaby wybuch nowej wojny.

Jego pomysł polegał na utworzeniu ponadnarodowej instytucji europejskiej sprawującej zarząd nad całą produkcją węgla i stali. Traktat powołujący do życia tę instytucję podpisano już w rok później. Plan Schumana uważa się za zalążek tego, czym dzisiaj jest Unia Europejska.

Aby uczcić to świeto na początku maja instytucje europejskie organizują Dzień Otwartych Drzwi dla zwiedzających w Brukseli i w Strasburgu. Lokalne przedstawicielstwa UE w Europie i na całym świecie przygotowują szereg cyklicznych wydarzeń.

Każdego roku tysiące osób uczestniczy w debatach, koncertach, wizytach grupowych i innych wydarzeniach organizowanych w ramach obchodów Dnia Europy.

W tym roku – z powodu pandemii COVID-19 instytucje UE zapraszają obywateli Europy i świata na bezpieczne, bo wirtualne spotkania .

Udostępnij post

Share on facebook
Share on twitter
Share on print
Share on email
Font size
Colors